Zmena sídla sro predstavuje jednu z najčastejších zmien v živote firmy. Dôvody sú rôzne. Presťahovanie, zmena priestorov podnikania, alebo prechod na virtuálne sídlo v Bratislave. Sídlo je spolu s názvom najdôležitejší identifikačný údaj firmy. Preto sú s ním spojené štandardné administratívne, ale aj ohlasovacie povinnosti. Popíšeme si na čo potrebujete pri zmene sídla myslieť.
V prvom rade majte na pamäti, že sídlo nemôžete mať hocikde. Náš zákon dovoľuje mať sídlo v nehnuteľnosti so súpisným číslom, teda musí by skolaudovaná. Ako sídlo firmy si môžete zvoliť byt, rodinný dom, ale aj nebytový priestor, musí však mať pridelené súpisné číslo. Virtuálne sídlo je tiež možnosťou. Vtedy máte na danej adrese len schránku a reálnu činnosť vykonávate z iného miesta. O došlej pošte bývate informovaní notifikáciou. Dôvodom pre virtuálne sídlo je adresa v Bratislave, ale aj prestížnejšie sídlo. Najčastejšou voľbou je však stále vlastný dom alebo byt.
Keď sme si ujasnili výber nehnuteľnosti, je na čase zmenu realizovať na úrovni firmy. Rozhodnutie o zmene sídla musí byť písomne zaznamenané. Ak ste v sro jediným majiteľom, vypracúvate rozhodnutie jediného spoločníka. Pri viacerých majiteľoch sa robí zápisnica z valného zhromaždenia. V rozhodnutí alebo zápisnici je potrebné uviesť celé znenie novej adresy. To znamená ulicu, jej číslo, PSČ a názov obce/mesta. Ak má ulica orientačné číslo, nemusíte uvádzať aj súpisné číslo. Samozrejme iba pokiaľ nechcete mať sídlo zapísané aj so súpisným číslom.
Ďalej potrebujete získať súhlas vlastníka nehnuteľnosti. Súhlas nepotrebujete iba ak nehnuteľnosť vlastní vaša firma. Súhlas vlastníka nehnuteľnosti teda potrebujete, aj keď nehnuteľnosť vlastníte ako fyzická osoba a ste napríklad konateľom firmy, ktorá si v tejto nehnuteľnosti chce zriadiť sídlo. V ňom sa uvedú identifikačné údaje vlastníka nehnuteľnosti, vašej firmy a dostatočná špecifikácia nehnuteľnosti a jej umiestnenia. Konkrétne adresa sídla vrátane súpisného čísla, katastrálne územie, obec, okres, typ nehnuteľnosti. Pri byte/nebytovom priestore aj jeho číselné označenie a číslo poschodia. Nezabudnite uviesť číslo listu vlastníctva, na ktorom je táto nehnuteľnosť zapísaná.
Napokon je potrebné návrh na zmenu sídla podať do obchodného registra. Zmena sa podáva cez elektronický zmenový formulár. Žiadosť podáte, ale iba keď máte občiansky preukaz s čipom a certifikáty k podpisovaniu kvalifikovaným elektronickým podpisom. Môže sa stať, že vaše sídlo bude v inom kraji ako to doterajšie. Zmena sídla sa však vždy podáva na registrový súd podľa vášho doterajšieho sídla. Príslušnosť súdu zistíte z výpisu z obchodného registra vašej firmy. Pozor! Zmena je účinná až momentom jej zápisu do obchodného registra.
Zápisom zmeny sídla vaše povinnosti ešte nekončia. Novú adresu ste povinní ohlásiť minimálne na daňovom úrade. Ak máte zamestnancov, tak aj v sociálnej a zdravotnej poisťovni. Ak vaša firma vlastní vozidlá alebo je ich držiteľom, tak aj na dopravnom inšpektoráte. Vhodné je oznámiť zmenu sídla vašim obchodným partnerom a nezabudnite novú adresu uvádzať aj na faktúrach.
Zmena sídla sro je veľmi častou zmenou. Pre jej úspešný zápis je nutné naplniť niekoľko predpokladov. Predovšetkým ide o dokumenty, ktoré musia byť vo forme v súlade so zákonom. Vypracujeme všetky potrebné dokumenty a žiadosť podáme do 24 hodín. Stačí ak urobíte objednávku pre zmena sídla sro.
Celá debata | RSS tejto debaty