Zmena konateľa sa deje najčastejšie z iniciatívy samotného konateľa. Väčšinou je konateľ zároveň aj spoločník (vlastník) firmy, ale nemusí to tak byť vždy. Pri väčších firmách vykonáva konateľ skôr funkciu manažéra a je mu vyplácaná odmena konateľa. Ak s konateľom chceme skončiť pomer, prípadne si neželá vo firme pôsobiť on sám, potrebujeme ho odvolať resp. zmeniť.
Zánik funkcie konateľa je možné dosiahnuť aj ďalšími spôsobmi. Tieto spôsoby, ktoré uvádzame sú však zriedkavé. Ide o zánik funkcie konateľa:
- uplynutím funkčného obdobia,
- dohodou,
- jeho smrťou,
- zánikom spoločnosti,
- obmedzením spôsobilosti na právne úkony.
Zmena konateľa pozostáva z dvoch krokov. Tým prvým je odvolanie starého konateľa. Druhým krokom je vymenovanie nového. V praxi sa obidva kroky robia naraz. V zmysle zákona č. 513/1991 Zb. Obchodný zákonník konateľa vymenúva a odvoláva valné zhromaždenie.
Dokument z rozhodnutia valného zhromaždenia je zápisnica alebo rozhodnutie jediného spoločníka (ak je iba jeden majiteľ firmy), vtedy nahrádza valné zhromaždenie jediný spoločník. Starého a nového konateľa je potrebné identifikovať v rozsahu: meno, priezvisko, dátum narodenia, rodné číslo a miesto trvalého pobytu. Podpisy na tomto dokumente musia byť úradne overené u notára alebo na matrike.
Momentom rozhodnutia valného zhromaždenia je zmena konateľa účinná. To znamená, že z právneho hľadiska je konateľ vymenený dňom uvedenom v zápisnici / rozhodnutí. Kompletná zmena v súlade so zákonom však ešte pozostáva z niekoľkých ďalších krokov.
Ďalším dokumentom ktorý musíte vypracovať je podpisový vzor konateľa. V ňom sa uvádzajú identifikačné údaje novovymenovaného konateľa. A samozrejme podpis konateľa. Podpis na tomto dokumente musí byť tiež úradne overený.
Následne môžete pristúpiť k zmene konateľa v obchodnom registri. Je pravda, že nový konateľ môže vykonávať svoju činnosť už od jeho vymenovania. Vašou povinnosťou však je zmenu konateľa odzrkadliť v Obchodnom registri. Inak vám hrozí sankcia až do 3310 €!
Formulár sa vypĺňa elektronicky na predpísanom tlačive. Vo formulári identifikujete odvolaného aj vymenovaného konateľa. Formulár vrátane rozhodnutia valného zhromaždenia a podpisového vzoru konateľa je potrebné podpísať občianskym preukazom (kvalifikovaným elektronickým podpisom) vo formáte asice.
Potom sa občianskym preukazom prihlásite na portál slovensko.sk. Kliknete na odrážku v pravom rohu s názvom „nájsť službu“. Vyhľadáte službu „Podávanie návrhu na zápis, zmenu a výmaz údajov v obchodnom registri“. Otvorí sa vám formulár do ktorého vhodíte podpísané prílohy spolu so žiadosťou.Formulár podpíšete a odošlete. Napokon zaplatíte 50 € kolok, ktorý vám príde do elektronickej schránky.
Zmenu konateľa sa však dá vyriešiť aj rýchlejšie a pohodlnejšie. Ak nechcete tráviť čas nad tvorbou dokumentov, vypĺňaním formulárov, alebo sa neviete prihlásiť do elektronickej schránky s vaším občianskym preukazom – objednajte si u nás službu zmena konateľa.
Celá debata | RSS tejto debaty