Zmeny v sro sú súčasťou jedinej životnej konštanty ktorou je zmena. Rozsah zmien vo firme je široký. Patrí sem zmena spoločníka a konateľa (prevod firmy), rozšírenie predmetu činnosti, zmena sídla, zmena údajov spoločníka a konateľa, zmena obchodného mena a podobne. Pre úspešný zápis údajov do obchodného registra vyžaduje zákon splnenie niekoľkých podmienok. Pozrieme sa na kroky, ktoré treba splniť pre úspešný zápis zmeny do obchodného registra. Pre úplné zorientovanie poukážeme aj na niektoré praktické špecifiká.
Rozhodnutie o zmene v sro treba najprv písomne zaznamenať. Obchodný zákonník rozoznáva dva druhy rozhodnutí. Rozhodnutie jediného spoločníka ak ste jediným majiteľom firmy. Ak je majiteľov viac, robí sa zápisnica z valného zhromaždenia. Z týchto dokumentov musí byť zrejmá identifikácia firmy, miesto a čas konania, meno predsedu valného zhromaždenia a zapisovateľa, opis vykonávanej zmeny a rozhodnutie o hlasovaní spoločníkov a jej schválení. Samozrejmosťou je podpis spoločníkov. Pri zmene spoločníka, konateľa, prokuristu, dozornej rady a základného imania sa vyžaduje podpis overiť u notára alebo na matrike.
Zmena spoločníka a konateľa v podstate predstavuje prevod firmy (alebo jej časti). V praxi podnikatelia často nerozlišujú medzi spoločníkom a konateľom. Spoločník je majiteľom firmy a má podiel na zisku. Konateľ podnikanie reálne vykonáva a nesie zaň zodpovednosť. Síce je často konateľ a spoločník tá istá osoba, nemusí to tak byť vždy. Z hľadiska obchodného registra a zákona sa jedná o rozdielne funkcie. Pri vymenovaní nového konateľa sa vyžaduje podpisový vzor konateľa. Prevod podielu musí byť zaznamenaný v zmluve o prevode obchodného podielu. Podpisy na podpisovom vzore aj zmluve o prevode obchodného podielu je nutné overiť.
Rozšírenie (alebo zúženie) predmetu podnikania býva veľmi častá zmena v sro. Predmety činnosti sú najčastejšie voľné živnosti, ktoré nevyžadujú ďalšie podmienky. Pri Remeselných/viazaných živnostiach musíte spĺňať dodatočné podmienky ako prax, vzdelanie a pod. Predmety činnosti je nutné okrem obchodného registra ohlásiť aj na živnostenskom úrade. Presný „zoznam voľných živností“ nájdete v živnostenskom zákone alebo inde na internete. Je dobré dodržiavať formuláciu činností v zozname, inak zvykne živnostenský úrad ohlásenie odmietať.
Zmena sídla obsahuje tiež jedno špecifikum. Okrem rozhodnutia o zmene sídle je totiž potrebné získať a spísať aj súhlas vlastníka nehnuteľnosti. Súhlas obsahuje identifikáciu vlastníka nehnuteľnosti, vašej firmy a nehnuteľnosti, v ktorej má byť sídlo vrátane jej adresy. Súhlas vlastníka nehnuteľnosti sa nevyžaduje, ak nehnuteľnosť vlastní vaša sro.
Posledným krokom je podanie žiadosti na príslušný súd v obvode kraja sídla vašej firmy. Podať žiadosť môžete už len elektronicky prostredníctvom formulára. Cena súdneho poplatku za vybavenie zmeny v sro je 50 €. Potrebujete však občiansky preukaz s čipom a elektronickým podpisom (kód BOK a KEP). Zákonná lehota na zápis údajov do obchodného registra je 2 pracovné dni. V praxi však táto lehota plynie až od spárovania platby za poplatok čo predstavuje ďalšie tri dni. Z dôvodu vyťaženosti obchodného registra sa ďalej lehota o týždeň pretiahne. Takže zmena býva zapísaná za 10 dní. Zmeny okrem sídla, obchodného mena a prokuristu sú však z právneho hľadiska účinné už dňom podpisu dokumentov. Zápis do obchodného registra má v takých prípadoch iba (deklaratórny) potvrdzujúci účinok.
Praktický tip je urobiť viac zmien naraz, takže ak ich urobíte spolu, zaplatíte len za jeden súdny poplatok. V prípade, že potrebujete vykonať nejakú zmenu v sro, náš skúsený tím právnikov vybaví vašu požiadavku za vás expresne rýchlo. Využite našu službu zmeny v sro.
Celá debata | RSS tejto debaty