Prepis sro patrí medzi najpopulárnejšie zmeny sro. Pod prepisom sro máme na mysli „zbavenie sa firmy“, jej prevod na inú osobu. K prepisu sro najčastejšie dochádza z dôvodu utlmenia podnikania. Nemenej častým je aj prepis firmy (napr. na rodinného príslušníka) z dôvodu čerpania dávky v nezamestnanosti.Úrad práce totiž vyžaduje okrem nezamestnanosti aj absenciu výkonu podnikania, teda žiadateľ nesmie figurovať v obchodnom registri.
Možno sa pýtate, čo všetko prepis sro obnáša. Dôležité je si na začiatku ozrejmiť rozdiel medzi funkciou spoločníka a konateľa. Väčšinou ak máte svoju firmu, ste v nej spoločníkom a zároveň konateľom. Spoločník je osoba, ktorá firmu vlastní. Má v nej vklad, ktorý tvorí základné imanie. Spoločník má nárok na podiel na zisku ak je firma zisková. Spoločníkovo ručenie vkladom znamená, že strata alebo záväzky môžu byť uhradené do výšky jeho vkladu vo firme. Spoločník tiež rozhoduje o zmenách v rámci sro, vrátane jej prepisu.
Naopak, konateľ riadi každodenný chod firmy. Osoba konateľa býva často označovaná aj ako manažér alebo riaditeľ. Konateľ znáša za riadenie firmy právnu zodpovednosť vrátane trestnej zodpovednosti! Odvolať starého a vymenovať nového konateľa môže rovnako iba spoločník (majiteľ) firmy.
Spoločníkom a konateľom býva často jedná a tá istá osoba. Napriek tomu ide z právneho hľadiska o dve rozdielne funkcie. Nestačí ak len zmeníte konateľa príp. ak zmeníte len spoločníka. V prípade ak chcete úplne odísť z firmy, je potrebné aby zanikla vaša funkcia aj ako spoločníka a konateľa! Ak si nie ste istý, stačí sa pozrieť na výpis vašej firmy v Obchodnom registri.
Čo znamená zmeniť spoločníka a konateľa? V prvom rade potrebujete nájsť osobu na ktorú vašu sro prepíšete. V druhom rade musíte urobiť rozhodnutie jediného spoločníka, ak ste jediný spoločník. Ak má vaša firma spoločníkov viac, musí sa vyhotoviť zápisnica z valného zhromaždenia. V týchto dokumentoch musíte uviesť dve skutočnosti. Prvou je odvolanie vás ako konateľa a vymenovanie nového konateľa. Druhou je prevod vášho podielu ako spoločníka na nového spoločníka.
Na prepis sro sa však vzťahuje aj tvorba ďalších dokumentov. Pre nového konateľa je potrebné vyhotoviť podpisový vzor konateľa. Medzi vami ako pôvodným spoločníkom a novým spoločníkom musí byť uzatvorená zmluva o prevode obchodného podielu. Napokon nový spoločník potrebuje podpísať vyhlásenie jediného spoločníka (samozrejme len v prípade ak bude jediným majiteľom sro).
Byrokracia týmto však nekončí. Všetky spomenuté dokumenty tvoria povinnú prílohu žiadosti o prepis sro (zmenu spoločníka a konateľa). Okrem nich musíte vyplniť formulár, kde uvádzate predmetné zmeny.Formulár sa vypĺňa a odosiela už iba v elektronickej forme – podpísaný kvalifikovaným elektronickým podpisom (to platí aj pre prílohy). To znamená, že na kompletné spracovanie žiadosti o prepis sro, potrebujete mať občiansky preukaz s čipom. Za podanie návrhu na zápis tejto zmeny v obchodnom registri je potrebné zaplatiť kolok vo výške 50 €.
Inak povedané, prepis sro vlastnými silami je administratívne aj časovo veľmi náročný. Taktiež vyžaduje právne a technické znalosti pre prípravu, podpis a podanie návrhu a (overených) príloh.Väčšina ľudí nevie a nechce riešiť tieto veci sama a radšej si objedná prepis sro už do 24 hodín!
Celá debata | RSS tejto debaty